Wyszukiwanie
Zloty(PLN)
Menu
    Menu Zamknij
    Back to all

    Elektrolity dla koni - konieczność, nie luksus!

    Elektrolity dla koni – wszystko, co musisz wiedzieć.

    Elektrolity to naładowane cząsteczki - jony soli - które po rozpuszczeniu w wodzie lub płynach ustrojowych - krwi, osoczu i płynach tkankowych - wytwarzają jony dodatnie (kationy) i ujemne (aniony). Jony te odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia i funkcjonowania organizmu konia.
     
    Zasadniczo wszystkie konie się pocą, a w raz z potem tracą sole mineralne. Niezależnie od tego, czy patrzysz na pędzące konie wyścigowe, czy na rumaka z klubu jeździeckiego podróżującego przyczepą z zawodów, te konie mają jedną wspólną cechę – oba będą się pocić, a co za tym idzie, będą tracić elektrolity, choć w różnych ilościach .
     
    Niedobór elektrolitów może prowadzić do odwodnienia i związanych z tym konsekwencji zdrowotnych. U koni sportowych może dojśc do pogorszenia kondycji i wydłużenia czasu regeneracji po wysiłku. Dlatego codzienne podawanie elektrolitów uzupełnia utracone minerały i pozwalają zachować prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową.

    Co to są elektrolity?

    Istnieje pięć głównych elektrolitów które mają znaczenie w organiźmie konia, a mianowicie: sód (Na⁺), chlorek (Cl⁻), potas (K⁺), magnez (Mg²⁺) i wapń (Ca²⁺) i wszystkie odgrywają ważne role jego w organizmie. W rzeczywistości elektrolity są potrzebne dla prawie wszystkich funkcji organizmu, w tym regulacji gospodarki wodnej, procesów trawienia, utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej (pH) oraz ważnych funkcji neurologicznych, takich jak skurcze mięśni , w tym mięśnia sercowego.
     
    Sód, chlorek i potas to trzy najważniejsze elektrolity, z których sód jest często uważany za główny elektrolit Sód jest głównym kationem, który uczestniczy w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Kiedy sód łączy się z chlorkiem, powstaje chlorek sodu, powszechnie znany jako sól kuchenna!
     
    Elektrolity są wydalane z organizmu wraz z moczem i kałem oraz wraz z potem. Konie wydzielają pot, aby schłodzić ciało podczas ćwiczeń, lub w trakcie upałów a ten pot zawiera pięć głównych elektrolitów choć w różnych proporcjach
     

    Objawy niedoboru elektrolitów u koni

    Straty elektrolitów przez pot mogą być znaczne ze względu na ogromną ilość potu wytwarzanego przez konie (do 10-15 litrów na godzinę), przy czym chlorki i sód są tracone w największych ilościach, a następnie potas, wapń i magnez. Nalezy pamiętać, że konie tracą elektrolity nie tylko w trakcie intensywnego wysiłku ale również w trakcie transportu, w czasie sytuacji stresowych czy podczas choroby.

    Niedobór elektrolitów często pozostaje u koni nierozpoznany, ale może powodować słabą wydajność lub zaburzenia trawienia. Te niedobory mogą również powodować, występowanie w organiżmie konia podwyższinych enzymów mięśniowych Kinazy kreatynowej (CK) lub kinazy fosfokreatynowej (CPK), zmniejszone pocenie się, powolną regenerację po wysiłku. Niedobór wapnia może również narazić konia na większe ryzyko złamań.
     
    Może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim niedobór elektrolitów stanie się problemem. Niestety, ich skuteczne uzupelnienie może zająć równie dużo czasu. Koń z niedoborem elektrolitów może być ospały, przygnębiony, mieć matową sierść, zapadnięte oczy lub oddawać ciemny mocz.

    Kiedy duże ilości elektrolitów są tracone, należy je regularnie uzupełniać, by utrzymać własciwy poziom gospodarki wodno - elektrolitowej.

    Czy Twój koń potrzebuje suplementacji elektrolitami?

    Ilość i rodzaj elektrolitów, które koń musi uzupełnić w wyniku pocenia się, zależy od czasu trwania i intensywności wykonywanej pracy, panujących warunków pogodowych (np. ciepło i wilgoć lub chłód) oraz diety.
     
    Lizawka dla konia - kostka soli umieszczona w boksie - może zapewnić podstawowe zapotrzebowanie na elektrolity u koni lekko pracujących, pod warunkiem, że spożywać ją będą w wystarczającej ilość i w regularnych odstępach czasu. Badania wykazały jednak, że konie samodzielnie nie spożywają soli regularnie, co oznacza, że nie można zagwarantować pokrycia zapotrzebowania na elektrolity korzystając jedynie z lizawki.
     
    Dla koni poddawanych regularnej, intensywnej pracy, należy codziennie dostarczać odpowiedni poziom elektrolitów. Można wymieszać je z paszą, albo w przypadku elektrolitów dla koni w paście (np. TRM Superlyte Paste - elektrolity dla koni w paście) podawać bezpośrednio do pyska.
    Naezy pamiętać, że konie ciężko pracujące, lub te które trenują w gorących i wilgotnych warunkach, mogą wytwarzać do 15 litrów potu na godzinę, co oznacza utratę znacznych ilości 3 głównych elektrolitów: sodu, chlorku i potasu.
     

    Elektrolity dla koni - jakie wybrać?

    W sprzedaży dostępnych jest wiele suplementów elektrolitowych dla koni. Są one dostępne zarowno w formie proszku, granulatu jak i płynu. Wiele z nich dodatkowo zawiera dodatki smakowe np. jablkowe jak Equine America Apple Lytes Elektrolity dla konia.
     
    Jakie elektrolity dla konia wybrać aby spełniły swoje zadanie? Dobry suplement powinien zawierać jako główny składnik trzy kluczowe elektrolity: sód, chlorek i potas. Dodatkowo musi zawierać je we wląsciwych proporcjach (2 Sód: 2 Chlorki: 1 Potas) aby uzupełnić te sole, które zostały utracone wraz z potem. Tu znakomitym rozwiązaniem będzie podanie elektrolitów TRM Superlyte 3,75l - elektrolity dla konia w płynie.

    Suplement elektrolitowy powinien być również izotoniczny w stosunku do potu tak jak np. TRM Isopro - izotoniczne elektrolity dla koni. Co istotne izotoniki ze względu na niższą zawartość cukru, będa doskonałym rozwiązaniem dla koni wrzodowych.

    Wiele suplementów elektrolitowych zawiera glukozę jako kluczowy składnik, ale kluczem w zapewnieniu równowagi elektrolitowej jest zastąpienie soli, a nie cukru. Dlatego mądrze jest unikać suplementów zawierających glukozę jako jeden z głównych składników.

    Nalezy bezwzględnie pamiętać aby koń któremu podajemy elektrolity miał zawsze dostęp do świerzej wody, tak by mógł pić bez ograniczeń.

    Komentarze
    Pozostaw komentarz Zamknij