Wyszukiwanie
Zloty(PLN)
Menu
    Menu Zamknij
    Back to all

    Kaszel i przeziębienie u konia – jak leczyć i jak zapobiegać?

    Wchodząc do stajni, słysząc pokasłującego konia zaczynamy się zastanawiać czy przypadkiem nie jest to początek poważnych problemów. Kaszel u konia jest naturalnym odruchem pomagającym oczyścić mu drogi oddechowe. Nie powinien być to powód naszej paniki ale zdecydowanie powinniśmy sprawdzić czy nie jest to początek choroby. Kaszel może być objawem wielu chorób układu oddechowego w tym coraz częściej występującego RAO (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Każdego dnia przez płuca konia przepływa 70 metrów sześciennych powietrza. Jeśli koń pracuje ilość może zwiększyć się nawet dwukrotnie.  

    Jak monitorować stan zdrowia konia?

    Często nie jesteśmy spędzać z naszym koniem całego dnia więc nie wiemy jak często zdarza mu się kaszleć. Warto poprosić obsługę stajni by zwrócili na to uwagę. Powinniśmy również monitorować temperaturę ciała naszego wierzchowca. Jeśli będzie wyższa niż 38 stopni Celsjusza ( u źrebiąt 38,5) powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Gorączka której towarzyszy kaszel może być oznaką infekcji, która będzie wymagać leczenia farmakologicznego w tym podania antybiotyków. Warto abyśmy zwrócili uwagę czy poza wymienionymi objawami zwrócili uwagę czy nasz koń nie stracił apetytu i czy nie jest apatyczny. Dodatkowo należy sprawdzić czy nie ma powiększonych węzłów chłonnych i monitorować ilość oddechów, która powinna wynosić ok 16-17 na minutę. Warto sprawdzić w jakich okolicznościach pojawia się kaszel. Czy jedynie w stajni, gdy stoi on w boksie, lub gdy spożywa posiłek, czy na początku jazdy (gdy rusza kłusem) lub po niej. Ważne jest abyśmy zwracali uwagę na wysięk z nosa. Ważne jest czy jest wodnista czy gęsta. Jeśli będzie miała żółte, zielone zabarwienie, będzie podbiegnięta krwią lub będzie miała nieprzyjemny zapach należy bezzwłocznie wezwać na konsultacje lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie.

    Kaszel u konia - leczenie

    Nigdy nie należy podawać koniowi żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Bez względu na to czy chcemy podać leki mukolityczne tj. ACC czy bromheksynę (Flegamina) czy popularny na rynku Ventipulmin (klenbuterol) zawsze należy zasięgnąć porady specjalisty. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy na własną rekę podawać sterydów. Decyzję o wprowadzeniu glikokortykosterydów do leczenia konia podjąć może tylko i wyłącznie lekarz weterynarii. Samowolne podawanie przez opiekuna leków należących do tej grupy, może spowodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dla zwierzęcia, z uwagi na silny wpływ tych substancji na funkcjonowanie organizmu i wysokie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

    Jak skutecznie zapobiegać chorobom układu oddechowego?

    Lepiej zapobiegać niż leczyć. Trzymając się tej zasady zwróćmy uwagę by nasz koń stał na czystej, wolnej od pleśni ściółce. Warto zwrócić uwagę by miejsce, w którym nasz koń przebywa przez większą część doby było dobrze wentylowane. Opary amoniaku wydobywające się z mokrej ściółki mogą bardzo podrażniać układ oddechowy. By wspomóc naturalną odporność dróg oddechowych warto jest włączyć do diety preparat Equine America Ventilator.

    Jak wspomóc kaszlącego konia?

    Koniom kaszlącym bez względu na przyczynę kaszlu warto podawać wszelkie pasze na mokro tak by dodatkowo nie podrażniać dróg oddechowych. Dobrze gdy pasze treściwą w przenośnym żłobie lub misce ustawimy na podłodze boksu.

    Dodatkowo warto jest zastosować suplementy wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Dobrze sprawdzi się TRM Equivent ND,który zawiera wyciąg z pięciu olejków aromatycznych oraz korzenia lukrecji. Ma formę gęstego syropu, który na długo pozostaje w drogach oddechowych działając kojąco. Jeśli chcemy wspomagać leczenie COPD (RAO) warto podać preparat NAF Respirator. Wspomaga prawidłowe działanie naczyń włosowatych oplatających pęcherzyki płucne oraz dostarcza całemu układowi bogatą dawkę składników odżywczych, co gwarantuje wzmocnienie i utrzymanie zdrowia płuc. Zaleca się podawanie NAF Respirator w przypadku upośledzenia czynności układu oddechowego oraz koniom cierpiącym na nadwrażliwość na zewnętrzne czynniki drażniące, takie jak kurz, zarodniki, pleśń i pyłki.

    Komentarze
    Pozostaw komentarz Zamknij