Wyszukiwanie
Zloty(PLN)
Menu
    Menu Zamknij
    Back to all

    Sezon hodowlany… odliczanie do startu! Jak przygotować do niego konie?

    Już niebawem zaczną się przygotowania do nowego sezonu hodowlanego, na świat przyjdą nowe źrebaki i ruszy kolejny intensywny okres stanówki. Na co zwrócić uwagę przygotowując klacze i ogiery do sezonu rozrodczego, jak zadbać o klacze podczas ostatniego trymestru ciąży oraz jak właściwie przygotować klacze do wyźrebień?

    Odpowiednie odżywianie koni przed i w trakcie sezonu rozrodczego

    Planując działania hodowlane, już zimą powinniśmy zwrócić uwagę na kondycję, w jakiej są zarówno klacze, jak i ogiery. Właściwa kondycja ciała ma wpływ na sam proces zachodzenia w ciążę, a także jej utrzymanie. U ogierów kryjących jest to równie ważne ze względu na jakość nasienia oraz chęć krycia.

    Właściwe odżywianie ma w okresie przygotowawczym duże znaczenie. Prawidłowo zbilansowana dieta wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego klaczy. Ma również wpływ na rozwój płodu, a po wyźrebieniu na produkcję wysoko jakościowej siary. Podobnie u ogierów –  właściwe żywienie ma wpływ na uzyskanie dobrego nasienia

    W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto jest skorzystać z porady weterynarza i poza szczepieniem (tężec, grypa, herpeswirus) oraz odrobaczaniem wykonać również badania krwi.

    Dieta klaczy podczas ciąży

    Zima to również u wielu klaczy początek ostatniego trymestru ciąży. Jak zadbać o zdrowy start źrebaka który ma niebawem przyjść na świat?

    Ponad 60% wzrostu płodu występuje w późnej ciąży. To ostatni moment na wprowadzenie prawidłowo zbilansowanej diety. Dobrze jest stosować specjalistyczne pasze hodowlane, takie jak pełnoporcjowa pasza Spillers Stud & Youngstock Mix, która dostarczy właściwe ilości niezbędnych substancji odżywczych.Zapotrzebowanie na energię i białko u klaczy w okresie laktacji jest wyjątkowo wysokie. Nie oznacza to konieczności zwiększenia ilości podawanej paszy, a jedynie dostarczenia właściwego poziomu aminokwasów, witamin i minerałów. Należy pamiętać by nie podawać nawet dużym koniom paszy treściwej przekraczającej 2 kg na posiłek. By sprostać tym wymogom i nie przekroczyć zaleconych dawek żywieniowych, można podać klaczom koncentrat hodowlany Spillers Gro’N’Win.

    Ostatnie trzy miesiące przed wyźrebieniem to również idealny moment, by zadbać o układ kostny konia, który ma niebawem przyjść na świat. Istotne jest, aby zredukować ryzyko wystąpienia osteochondrozy (DOD) – jednej z najczęściej stwierdzanych chorób powodujących powstanie stanów patologicznych w obrębie stawów u koni. Podczas gdy podstawowe czynniki ryzyka DOD są złożone, żywienie, pod względem dostępności i równowagi minerałów, jest uważane za krytyczne (Mcllwraith 2005). Minerały, w tym wapń, fosfor, miedź, cynk i mangan, są niezbędne do wspierania szybkiego tempa rozwoju kości źrebiąt. W celu zapewnienia prawidłowego rozwoju układu kostnego konia warto włączyć do diety preparat TRM Calphormin i podawać go początkowo klaczy, a w późniejszym okresie źrebakom i odsadkom, aż do momentu uzyskania pełnego skostnienia.

    Dieta klaczy podczas laktacji

    Po wyźrebieniu dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze klaczy znacznie wzrasta. Klacz w okresie laktacji potrzebuje więcej białka, energii, wapnia i fosforu, by móc wrócić do formy po porodzie, wyprodukować mleko i często przygotować się do kolejnego krycia. Niewłaściwe żywienie klaczy we wczesnej laktacji może zmniejszyć produkcję mleka i spowodować utratę masy ciała źrebięcia. Oprócz wcześniej wspomnianych pasz i koncentratów firmy Spillers należy pamiętać o prawidłowej suplementacji podczas całego okresu laktacji.

    Po wyźrebieniu, by dostarczyć matkom szerokie spektrum witamin i minerałów, warto zastosować suplementy hodowlane, jak: NAF Mare, Foal & Youngstock czy Plusvital Breeding Syrup. Włączenie do diety oleju, takiego jak TRM CURRAGH CARRON OIL, może zwiększyć zawartość tłuszczu w mleku, co wspomoże tempo wzrostu karmiących źrebiąt, a także zapewni, że sama klacz nie dozna znacznej utraty wagi.

    Komentarze
    Pozostaw komentarz Zamknij