Wyszukiwanie
Zloty(PLN)
Menu
    Menu Zamknij
    RSS

    Wpisy w blogu "2021" "wrzesień"

    Komentarze (0) TRM na zimę - Program wsparcia twojego konia

    Brrr!! 🥶 Coraz zimniej za oknem. Za chwilę przywitamy zimę! Jak w tym trudnym okresie powinniśmy dbać o nasze konie?

    Wierzymy, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

    Sprawdź jak możesz zadbać o swojego konia w trakcie mroźnej zimy.

    Postępuj zgodnie z naszym autorskim Programem Opieki Zimowej 𝗧𝗥𝗠®, aby zapewnić swojemu koniowi optymalną opiekę.

    Oto 3 najlepsze produkty niezbędne na zimę:

    Synbiovit
    Currangh oil
    Equizal

    CURRAGH CARRON OIL - z dodatkiem kwasów tłuszczowych omega wspomaga trawienie

    Kiedy zimą temperatura spada, warto zaopatrzyć konie w dodatkowe źródło energii. Jest to niezbędne w tym chłodniejszym okresie, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Jest to szczególnie ważne jeśli Twój koń większość czasu spędza na zewnątrz. Rozważ dodawanie do paszy wysokokalorycznego oleju, np.

    TRM - Curragh Carron Oil.

    Podawany codziennie pomoże w poprawie kondycji skóry i sierści Twojego konia, zapewniając zdrowy wygląd i witalność.

     
     

    SYNBIOVIT - Aby wspomóc Twojego konia podczas zmian pór roku, kiedy będzie spędzał mniej czasu na pastwisku a więcej czasu w stajni a co za tym idzie  jego dieta ulegnie zmianie. W tym okresie polecamy stosowanie Synbiotyku (suplement diety z probiotykami i prebiotykami), aby zapewnić optymalny poziom bakterii trawiących błonnik w jelicie grubym. Pomoże to uniknąć kolki spowodowanej nagłą zmianą diety..

    Nie daj się zwieść historiom rozpowszechnianym przez niezliczone ilości firm produkujących  suplementy, które twierdzą, że to właśnie ich produkt jest jedynym w swoim rodzaju. Jeśli chodzi o licencjonowany probiotyk do stosowania w suplementach dla koni, tylko żywe drożdze Saccharomyces Cerevisiae mają ową licencję. Synbiovit firmy  TRM zawiera najwyższy poziom probiotyków (w postaci drożdży Saccharomyces Cerevisiae), fruktooligosacharydów (FOS), a także mannanooligosacharydów (MOS) oraz witamin z grupy B.

    SYNBIOVIT jest przydatny:

    podczas stresu, podróży, zawodów, choroby

    po kuracji antybiotykiem, który rozregulowuje zdrowy balans flory bakteryjnej

    dla młodych koni, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej flory bakteryjnej

    Dla koni zmieniających stajnie i  podawanym zmianom w diecie

    EQUIZAL - Naturalny Krem Ochronny

    Jeden z naszych produktów, który polecamy na zimę to Equizal - Naturalny Krem Ochronny

    Szczególnie dobrze jest go mieć pod ręką podczas zmiennej pogody!!

    Idealny, krem ochronny na zimę idealnie nadający się do miejscowej pielęgnacji skóry. Świetnie sprawdza się w zapobieagniu powstawania grudy!

    Koi i nawilża podrażnioną skórę

    Zawiera dodatek olejku z drzewa herbacianego oraz wosk pszczeli. Do stosowania na każdy rodzaj skóry Twojego konia!

    Dodatkowo, jest bardzo wydajny!

    Czym jest gruda?

    Gruda u koni to wypryskowe zapalenie skóry, a wywołujący ją patogen, bakteria Dermatophilus Congolensis wchodzi w skład flory bakteryjnej wielu zwierząt roślinożernych,  w tym również koni. Bakteria nie jest jednak w stanie przeniknąć przez zdrową, nieuszkodzoną skórę. Może wniknąć do organizmu dopiero gdy tkanka zostanie rozmiękczona lub uszkodzona. Okres inkubacji trwa przeciętnie ok. 2 tygodni. Wśród czynników predysponujących do powstania grudy można wymienić: zaburzenie bariery ochronnej skóry, skaleczenia a w szczególności czynniki klimatyczne osłabiające naturalną barierę ochronną. Okresy długotrwałych opadów oraz występowanie pierwszych przymrozków kiedy skóra nie ma możliwości wyschnięcia mogą mieć wpływ na rozwój choroby.

    Gdy bakteria dostanie się do organizmu dochodzi do wysiękowego zapalenia skóry połączonego z tworzeniem się strupów i blaszkowatych grudek w których bakteria może bytować przez dłuższy czas.

    Kiedy wypuszczamy naszego konia na mokre pastwisko czy błotnisty padok  powinniśmy zabezpieczyć miejsca najbardziej narażone na powstawanie grudy czyli dolne partie nóg konia – piętki oraz pęciny.  Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie na te miejsca kremu zabezpieczającego TRM Equizal.

     

     

    Komentarze (0) Zdrowie twojego konia jesienią

    Chociaż pięknie wyglądają, jesienne liście mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia Twojego konia.

    Przeczytaj nasze porady i wskazówki, aby mieć pewność, że tej jesieni zrobisz wszystko co możesz, by zadbać o swojego konia. 

    •       Nigdy nie zostawiaj zgrabionych liści na padoku—gęste liście gdy zostaną zjedzone przez Twojego konia mogą zapchać mu żołądek i doprowadzić do kolki
    •       Uważaj na liście i drzewa, które są toksyczne dla Twojego konia. Jeśli gałęzie spadną na ziemię po silnym wietrze, należy je natychmiast usunąć.
    •       Objawy zatrucia to brak apetytu, depresja, zaparcia, biegunka (która może zawierać krew), krew w moczu i kolka.
    •       Dwa rodzime polskie drzewa, które mogą wyrządzić krzywdę Twojemu koniowi, to dąb i jawor.

     

    ○      Dęby należy ogrodzić lub usunąć z nich wszystkie dolne gałęzie. Liście i żołędzie spożyte w dużych ilościach są  trujące dla koni ze względu na kwas garbnikowy który zawierają.

    ○      Zatrucie jaworem, zwane także atypową miopatią jest często śmiertelną chorobą wywoływaną przez konie spożywające nasiona jawora, często znane jako „helikoptery”. Choroba ta powoduje uszkodzenie mięśni u koni.

     

    •       Inne powszechnie znane toksyczne dla koni drzewa i rośliny to między innymi: ragwort drzewny, naparstnica, wilcza jagoda, jaskier polny, cis pospolity, ligustr pospolity, rododendron i klon.

    Wątroba - detoks organizmu

    Składniki odżywcze, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej wątroby (narządu najbardziej narażonego na spożycie toksyn) znajdziesz w sklepie GlobVet.pl. Szczególnie polecamy TRM Vita-E-Plus , NAF D-Tox oraz Plusvital Hepatic Balance. Pamiętajmy, że jedną z podstawowych funkcji wątroby, która odpowiada za 1% masy ciała konia, jest detoksykacja i usuwanie szkodliwych substancji.

    Komentarze (0) Czym jest biotyna w diecie konia?

    Czym jest biotyna w diecie konia?

    Biotyna, znana również jako witamina B7 lub witamina H, jest jednym z najlepiej zbadanych składników odżywczych, jeśli chodzi o zdrowie kopyt.Biotyna i inne witaminy z grupy B są wytwarzane jako produkt uboczny fermentacji błonnika w jelicie grubym.Oprócz korzyści dla zdrowia kopyt u koni, biotyna bierze udział w wielu innych podstawowych procesach zachodzących w organizmie konia, w tym w metabolizmie białek i tłuszczów.

    Ile biotyny potrzebuje Twój koń?

    Nie ma opublikowanych dokładnych wymagań dotyczących koni, ale niektóre badania naukowe wykazały, że suplementacja biotyną ma pozytywny wpływ na zdrowie kopyt i / lub ich wzrost:

    * Zaobserwowano, że podawanie 0,12 mg biotyny na kilogram masy ciała (60 mg dziennie dla konia o masie 500 kg) przez 5 miesięcy poprawia wzrost kopyt.

    * Zaobserwowano, że podawanie 15 mg biotyny dziennie przez 10 miesięcy zwiększa twardość kopyt i wzrost rogu kopytowego.

    * Zaobserwowano, że podawanie 5 mg biotyny na 100-150 kg masy ciała dziennie przez 8-15 miesięcy (17-25 mg dziennie dla konia 500 kg) poprawia stan rogu kopytowego.Jednak stan rogu ponownie się pogorszył, gdy suplementacja została zmniejszona lub usunięta.

    Niektóre pasze i koncentraty paszowe zawierają obecnie podwyższone poziomy biotyny, a karmienie w zalecanej dawce może zmniejszyć lub nawet wyeliminować potrzebę dalszej suplementacji biotyną.

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o biotynie dla koni, skontaktuj się z jednym z naszych dietetyków.

    Komentarze (0) Żywienie koni

    Konie i kucyki są roślinożercami. Jedzą głównie paszę objętościową na bazie trawy, siana i sianokiszonki. To ważne, aby utrzymać zbilansowaną dietę obejmującą wszystkie wymagane elementy żywieniowe. Oto krótka wskazówka, czym karmić konie.


    Najważniejsze jest włókno!


    Konie ewoluowały, aby żerować na pastwiskach nawet przez 18 godzin dziennie, a 65% ich jelit jest dostosowana do trawienia błonnika! Tak bardzo go potrzebują, że ​​jeśli nie mają go w wystarczającej ilości, są bardziej narażone na choroby, takie jak wrzody żołądka czy kolki. Brak włókna ma również istotny wpływ na utratę wagi. Brak możliwości żucia może również negatywnie wpłynąć na ich samopoczucie. Najlepiej byłoby, gdyby konie otrzymywały tyle paszy objętościowej, ile mogą zjeść, ale gdy nie ma takiej możliwości, to nie powinny być pozostawiane bez niej dłużej niż na sześć godzin.


    Czym karmić konie, oprócz paszy objętościowej?


    Dietę konia oparta na paszach objętościowych nawet dobrej jakości należy uzupełniać paszami pełnoporcjowymi lub koncentratami paszowymi (np. Spillers Daily Balancer), tak aby dieta dostarczała właściwych poziomów białka, witamin i minerałów niezbędnych do utrzymania zdrowia i wyników sportowych.


    Zatem czym karmić konie z nadwagą?


    Nawet koniom z nadwagą należy codziennie podawać kluczowe składniki odżywcze, aby zrównoważyć ich dietę. Podczas gdy sama trawa może zapewnić nawet trzykrotność dziennego zapotrzebowania na energię (kalorie), konie również potrzebują określonych składników odżywczych, takich jak lizyna, miedź, cynk i selen, których na pastwiskach w Polsce jest niewiele. Witamina E jest najważniejszym przeciwutleniaczem i chociaż sama trawa może dostarczyć jej właściwą dawkę, o tyle może brakować jej w sianie i sianokiszonce.


    Jaka jest najlepsza pasza dla mojego konia?


    Najlepszym sposobem na dostarczenie koniowi potrzebnych mu codziennie witamin i minerałów jest stosowanie pełnoporcjowej paszy lub koncentratu paszowego. Koncentrat paszowy potocznie zwany balancerem to skoncentrowana pasza, zwykle w formie granulatu lub mikro granulatu, przeznaczona do karmienia w małych ilościach razem z podwójną garścią sieczki (np. Spillers Daily Fibre), co oznacza dostarczanie minimalnej ilość kalorii. Karmienie konia paszą pełnoporcjową, w formie granulatu lub musli, wymaga karmienia ich w znacznie większej ilości, tak aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie konia na dodatkowe składniki odżywcze, a tym samym większa ilość paszy oznacza dodatkowe kalorie!


    Nie zapomnij o wodzie!


    Chociaż nie jest składnikiem odżywczym, woda jest najważniejszym, ale często najczęściej pomijanym składnikiem diety konia. Bierze ona udział w prawie każdym fizjologicznym procesie organizmu. Woda stanowi około 65% masy ciała u dojrzałych koni i aż do 85% u źrebiąt. To, ile konie piją, różni się w zależności od osobnika i zależy od pogody, obciążenia pracą i rodzaju diety. Świeża trawa może znacznie pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania na wodę ale w czasie upałów pobór wody może wzrosnąć ponad dwukrotnie. Koń o wadze 500 kg karmiony sianem może wypijać dziennie aż 40 litrów wody!


    Ile je koń?


    Kucyk ważący 350 kg może zjeść aż 17,5 kg trawy dziennie! Ale jeśli chodzi o przyrost masy ciała, u każdego konia wygląda to inaczej. Niektóre wydają się przybierać na wadze, jedynie patrząc na źdźbło trawy, podczas gdy inne zachowują smukłą sylwetkę pomimo podawania im ogromnych ilości siana i dodatkowej paszy treściwej. Decydując o tym czym karmić swojego konia, ważne jest, aby traktować go indywidualnie i oceniać jego: kondycję, temperament, rutynę, obciążenie pracą, rasę oraz wszelkie problemy weterynaryjne przed ustaleniem dziennej dawki pokarmowej.
    Konie powinny spożywać dziennie co najmniej 15 g / kg masy ciała paszy objętościowej (suchej masy), co odpowiada około 9 kg siana (11 kg, jeśli zamierzasz je namoczyć przed karmieniem) lub 10-12 kg sianokiszonki dla konia o wadze 500 kg, który nie ma swobodnego dostępu do pastwiska. Wielkość posiłków powinna być niewielka, nie większa niż 2 kg dla koni i mniejsza dla kucyków.
    Konie i kucyki mają wrażliwy układ pokarmowy, dlatego zawsze porozmawiaj z weterynarzem lub dietetykiem przed zmianą podawanej paszy. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza jeśli Twój koń jest podatny na schorzenia, takie jak ochwat, kolka lub wrzody żołądka.
    Jeśli zastanawiasz się nad zmianą diety swojego konia lub masz nowego konia i chcesz porozmawiać o tym, czym go karmić, lub ogólnie chciałbyś uzyskać więcej informacji na temat tego, co jedzą konie, nie wahaj się z nami skontaktować i porozmawiać z jednym z naszych dietetyków.

    Komentarze (0) Żywienie koni z chorobą wrzodową
    Zespół wrzodów żołądka (EGUS) może dotknąć każdego konia. Często powoduje on dyskomfort i ma szkodliwy wpływ na zachowanie i wydolność zwierzęcia. Ostatnie badania pokazują, że odpowiednia dieta może pomóc w radzeniu sobie z chorobą, szczególnie gdy jest podawana w trakcie ale także po zakończeniu leczenia weterynaryjnego. Wykazano, że kilka czynników, w tym odżywianie, zwiększa ryzyko wystąpienia wrzodów. Najczęściej pojawiaja sie one w części bezgruczołowej żołądka. U koni, które aktywnie trenują, w niektórych subpopulacjach częstość występowania owrzodzeń żołądka wynosi do 90%.
    Komentarze (0) Jakiego rodzaju energii potrzebuje koń ujeżdżeniowy?

    Ujeżdżenie to dyscyplina wymagająca zgrania jeźdźca z koniem, pełnej kontroli każdego ruchu, koncentracji oraz pięknego wyglądu. Chociaż sukces zależy od wielu czynników, dieta konia pełni tu jedną z kluczowych ról. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak ilość oraz rodzaj energii, którą podajesz koniowi, może wpłynąć na jego zdrowie oraz osiągane wyniki?

     

    Energia podawana a energia wykorzystywana.

    Tak, zgadza się, chodzi o równowagę! Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do pierwszego przejazdu w ramach „otwartych czworoboków”, czy startujesz w Prix St George, ilość energii, którą podajesz koniowi, powinna być dostosowana do aktualnego stanu jego kondycji (BCS – Body Condition Score). O​cena kondycji ciała jest najlepszym sposobem określenia, czy wymagania energetyczne Twojego konia są spełnione (lub przekroczone!). Konie utrzymujące prawidłową wagę zużywają odpowiednią ilość energii w stosunku do pracy jaka wykonują. Nadmierne dostarczanie energii doprowadzi do przyrostu masy ciała, a niedostateczna ilość doprowadza do utraty wagi. – idealny wynik testu BCS mieści się pomiędzy 5 a 9.

    Nadmierny przyrost masy ciała może mieć znaczący wpływ na wydolność konia i ma liczne konsekwencje zdrowotne, w tym nadmierne obciążenie stawów mogące prowadzić do kulawizn czy zwyrodnienia stawów.

    Energia w sianie?!

    Jan najbardziej! Opieraj jak najwięcej diety na paszach objętościowych (sianie, sieczkach, sianokiszonce). Błonnik w nich zawarty jest niezbędny dla zdrowia układu pokarmowego i stanowi znaczną część dziennej dawki energii, nawet u ciężko pracujących koni.

    Źródła energii

    Głównymi źródłami energii w diecie konia są błonnik, olej, skrobia i cukier. Błonnik i olej są często określane jako źródła energii o „wolnym uwalnianiu”, podczas gdy cukier i skrobia są określane jako źródła energii „szybko uwalnianej”. Chociaż wszystkie pasze zawierają niewielkie ilości cukru (nawet jeśli nie zawierają melasy), pasza objętościowa jest największym źródłem cukru w ​​diecie konia.

    Błonnik i olej

    Wybór paszy zawierającej dużą ilość błonnika wspomaga zdrowie układu pokarmowego i zmniejsza ryzyko powstawania niepożądanej pobudliwości. Radzenie sobie z nadpobudliwym koniem może być trudne, a dieta jest tylko jednym z wielu czynników, które mogą wpływać na jego zachowanie. Jednak ogólnie dieta może przyczyniać się do powstawania pobudliwości na dwa sposoby:

    - przez dostarczanie nadmiernej ilości energii,

    - przez dostarczanie dużych ilości skrobi zbożowej.

    Tolerancja na skrobię jest różna u różnych osobników, ale jako wskazówkę należy unikać mieszanek zawierających więcej niż 15% skrobi (lub mniej niż 10% dla bardzo wrażliwych koni). Jeśli wymagany jest wysoki poziom energii (kalorii), pasze bogate w olej stanowią idealną alternatywę dla pasz bogatych w skrobię. W rzeczywistości olej ma około 2,5 razy więcej energii w porównaniu do zbóż a co najważniejsze nie zawiera skrobi! Pasze na bazie błonnika i oleju są również idealną opcją dla koni podatnych na choroby, takie jak: wrzody żołądka, mięśniochwat lub kolka.

    Skrobia

    W przypadku niektórych koni pasze zawierające wyższe poziomy skrobi zbożowej mogą pomóc w uzyskaniu bardziej energicznej reakcji, chociaż przyczyna tego nie jest w pełni zrozumiała. Jednak w żadnym wypadku nie są one gwarantowaną strategią, a w niektórych przypadkach karmienie większą ilością skrobi może po prostu prowadzić do zwiększenia pobudliwego zachowania. Dieta bogata w skrobię jest również nieodpowiednia dla koni podatnych na choroby, takie jak: wrzody żołądka, mięśniochwat, kolka i ochwat

    Karmienie konia sportowego jest z pewnością zarówno sztuką, wymagająca wiedzy i doświadczenia, wyzwania są szerokie i zróżnicowane, od nakłaniania ich do jedzenia podczas wyjazdu na zawody, utrzymywania ich odpowiedniego nawodnienia i dostarczania wystarczającej ilości energii. Możesz wybierać między różnymi źródłami energii „natychmiastowej” lub „powolnej”, w zależności od indywidualnego temperamentu konia i dyscypliny, w której rywalizujesz. Jeśli masz jakiekolwiek pytania w zakresie karmienia swojego konia skontaktuj się z nami.

    Komentarze (0) Jakie elektrolity dla konia wybrać? Kiedy je stosować?

    Wraz z nastaniem upałów i wzrostem temperatury konie pocą się coraz mocniej, tracąc przy tym duże ilości elektrolitów. To może spowodować odwodnienie i osłabienie u koni – warto wtedy dostarczyć im dodatkowe elektrolity. Jakie jednak wybrać? I jak dokładnie je stosować?

    Czym właściwie są elektrolity?


    Technicznie elektrolity to wodne roztwory jonów, czyli atomów pierwiastków, które mają zdolność przewodzenia prądu. Ta zdolność jest bardzo istotna ze względu na fakt, że impulsy elektryczne przewodzone pomiędzy komórkami nerwowymi stanowią podstawowy sposób komunikacji końskiego organizmu.
    Gdy w organizmie występuje niewłaściwy poziom elektrolitów, może dojść do zaburzenia przekazywania impulsów nerwowych, zaburzenie rytmu serca czy bóli mięśni, co może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie konia.

    Elektrolity dla koni – po co je podawać?


    Elektrolity odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu konia. Ich niedobór może mieć istotny wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz prowadzić do odwodnienia konia, osłabienia funkcjonowania organizmu oraz zaburzeń pracy układu nerwowego. W skrajnych przypadkach zaburzenie równowagi elektrolitowej może prowadzić do zaburzeń pracy serca.
    Elektrolity mają wpływ na:


    • - prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, w tym zwłaszcza mózgu,

    • - układu mięśniowego – a zwłaszcza mają wpływ na kurczenie się i rozkurczanie mięśni gładkich i prążkowanych, w tym również mięśni serca.

    Jakie są niezbędne elektrolity dla konia?


    • Sód: pierwiastek należący do grupy alkalicznych, mający wpływ na utrzymanie równowagi osmotycznej w płynach zewnątrzkomórkowych. Odpowiada za regulowanie objętości wody w organizmie. Dodatkowo bierze udział w procesie transportu glukozy i aminokwasów przez błony komórkowe.

    • Chlorki: są to jony naładowane ujemnie biorące udział w regulacji kwasowo-zasadowej organizmu. Wspierają produkcję kwasu solnego w żołądku, co ma wpływ na prawidłowe trawienie pokarmów.

    • Wapń: pierwiastek z grupy berylowców. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi oraz skurczu mięśni szkieletowych i serca. Co ważne, bierze udział w procesie przewodzenia impulsów nerwowych. Ma wpływ na proces dzielenia się oraz regeneracji komórek.

    • Magnez: często nazywany pierwiastkiem życia. Bierze udział w ponad 300 różnych procesach biochemicznych organizmu. Ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wspierając proces transmisji impulsów elektrycznych.

    • Potas: jeden z najważniejszych pierwiastków występujących w organizmie konia. Ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, w tym serca, oraz utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi.

    Czy elektrolity dla koni stosujemy tylko latem?


    Elektrolity stosujemy za każdym razem, kiedy wzrasta temperatura otoczenia, a koń poddawany jest wysiłkowi. Im wyższa temperatura, tym koń będzie pocił się bardziej, tracąc elektrolity. Równowaga elektrolitowa ulega zaburzeniu również w trakcie niektórych chorób i infekcji.

    Jakie elektrolity dla konia polecamy?

    Na rynku dostępne są różne suplementy mające uzupełniać poziom elektrolitów u koni. Ważne, by przed zakupem zwrócić uwagę na skład produktu, tak by móc w pełni uzupełnić brakujące składniki.


    Należy bezwzględnie pamiętać, by podając koniowi elektrolity, zapewnić mu stały dostęp do wody. Niewystarczające nawodnienie konia może potęgować efekt odwodnienia zamiast mu przeciwdziałać.

    Komentarze (0) Ochrona konia przed owadami – jak odstraszyć muchy i inne insekty?
    Owady pojawiły się na naszej planecie ponad 250 mln lat temu. Mają one olbrzymie znaczenie w przyrodzie, jednakże im cieplej za oknem, tym częściej nam i naszym koniem zaczynają one dokuczać. Rodzajów bzyczących insektów jest dużo. Mogą to być: moskity, muchy, komary, gzy, ślepaki czy też muchy krwiopijne (Hematofagiczne). Wszystkie one mogą uprzykrzyć nam czas. Jak odstraszyć muchy i inne owady od konia? Zobacz poniższe porady
    Komentarze (0) Pielęgnacja konia latem – o czym pamiętać? Jak ochłodzić konia?

    Lato, wakacje, mamy sporo wolnego czasu, by spędzić go w towarzystwie naszych kopytnych przyjaciół. Dla koni jest to czas wytężonej pracy, w związku z tym, w tym okresie powinniśmy zadbać o nie w sposób szczególny. Jak zatem pielęgnować konia latem?

    Dlaczego pielęgnacja konia latem jest istotna?

    Czas spędzony na pielęgnacji koni to idealny moment, by budować z nim więź emocjonalną, ale również by przyjrzeć się, w jakim stanie jest sierść naszego rumaka. Warto sprawdzić, czy w miejscu zakładania siodła lub zapinania popręgu nie pojawiły się otarcia lub podrażnienia skóry. Jeśli zauważyliśmy niepokojące sygnały, warto zastosować płyn łagodzący NAF Skin Wash, który szybko upora się z podrażnieniami.

    Jak ochłodzić konia?

    Wykorzystując ładną, ciepłą pogodę, możemy wykąpać konia. Pozwoli to szybko go schłodzić, a dodatkowo usunie kurz, pot i brud. Na rynku istnieje cała gama szamponów, choć na upalne dni najlepiej sprawdzą się:

    •          NAF Teatree and Mint Shampoo.
    •          NAF Teatree Oil Shampoo.

    Oba szampony zawierają wyciąg z drzewa herbacianego, który znany jest ze swoich właściwości dezynfekujących i łagodzących. Doskonale nadają się dla koni z problematyczną i wrażliwą skórą.

    W czasie wysokich temperatur, by szybko schłodzić konia w upale, dobrze jest użyć szamponów chłodzących. Działają orzeźwiająco, szybko schładzają zmęczone mięśnie. Co ważne, nie wymagają spłukiwania.

    W okresie letnim, by dodatkowo ochronić konia przed owadami, warto do kąpieli użyć szamponu z wyciągiem z drzewa herbacianego i citronelli.

    Po treningu i zawodach warto jest schłodzić końskie nogi. Przynosi to koniom ulgę i dodatkowo wspiera regenerację ścięgien. Do tego celu idealnie nadają się żele chłodzące oraz glinki chłodzące dla konia. Nakłada się je bardzo szybko, a efekt utrzymuje się przez kilka godzin.

    Jak dbać o kopyta konia latem?

    Suche podłoże i jazda po kwarcu mogą przesuszać kopyta, co w krótkim czasie może doprowadzić do ich pękania i w efekcie pogorszenia ich stanu. Dlatego po każdej jeździe warto zadbać o stan kopyt konia, nakładając na suche kopyta olej lub żel.

    Problemy skórne koni podczas upału

    Szczególnie latem konie narażone są na kontakt z owadami, które mogą podrażniać ich skórę. To właśnie insekty z rodziny muchówek odpowiadają za występowanie najczęstszej choroby alergicznej koni – lipcówki, zwanej również sezonowym letnim nawracającym zapaleniem skóry. W przypadku stanu ostrego tej choroby warto skonsultować się z lekarzem weterynarii oraz podać NAF D-Itch Supplement, który złagodzi objawy.

     

    Komentarze (0) Sieczka dla koni – co to jest i po co jej używać?
    Sieczka dla koni – co to właściwie jest i czy warto ją stosować? Zajmując się dietetyką koni, spotykamy się z takimi pytaniami niemal codziennie. Świat, również ten koński, pędzi do przodu w niewyobrażalnym tempie. Jednakże układ pokarmowy koni pozostaje niezmieniony od wieków. Jest on przystosowany głównie do pobierania włókna. Najlepiej gdy dostarczamy go w małych ilościach, ale często.