Wyszukiwanie
Zloty(PLN)
Menu
    Menu Zamknij
    RSS

    Blog

    Komentarze (0) Leczenie grudy u konia. Co to jest i jak wygląda?

    Gdy słoneczne, ciepłe dni stają się jedynie wspomnieniem, a na dworze zaczyna rządzić jesienna szaruga i deszcz, to znak że niebawem u wielu koni pojawi się gruda. Co to dokładnie jest? Jak wygląda to schorzenie?

    Nie ma jeźdźca, który choć raz nie usłyszał o tej chorobie, i choć staramy się, by nasze konie bytowały w coraz lepszych warunkach, każdego roku zapada na nią wiele naszych wierzchowców.

    Jak wygląda gruda u konia i czy faktycznie powinniśmy się nią przejmować?

    Co to gruda u koni? Nazywamy takk wypryskowe zapalenie skóry. Wywołujący ją patogen, bakteria Dermatophilus Congolensis, wchodzi w skład flory bakteryjnej wielu zwierząt roślinożernych, w tym również koni. Bakteria nie jest jednak w stanie przeniknąć przez zdrową, nieuszkodzoną skórę. Może wniknąć do organizmu dopiero wtedy, gdy tkanka zostanie rozmiękczona lub uszkodzona.

    Okres inkubacji grudy u konia trwa przeciętnie ok. 2 tygodni. Wśród czynników predysponujących do powstania grudy można wymienić:

    •          zaburzenie bariery ochronnej skóry,
    •          skaleczenia,
    •          w szczególności czynniki klimatyczne osłabiające naturalną barierę ochronną.

    Okresy długotrwałych opadów oraz występowanie pierwszych przymrozków, kiedy skóra nie ma możliwości wyschnięcia, mogą mieć wpływ na rozwój grudy u konia.

    Gdy bakteria dostanie się do organizmu, dochodzi do wysiękowego zapalenia skóry połączonego z tworzeniem się strupów i blaszkowatych grudek, w których bakteria może bytować przez dłuższy czas.

    Jak zatem dochodzi do zakażenia grudą?

    Oprócz bezpośredniego zakażenia od innego zwierzęcia jego źródłem mogą być chociażby zanieczyszczone przybory do pielęgnacji lub sprzęt jeździecki. Należy pamiętać, że strupy powstałe w wyniku grudy stanowią materiał zakaźny, więc trzeba utylizować je w należyty sposób.

    Gruda u konia – leczenie

    Oto kilka sprawdzonych porad na leczenie grudy u konia:

    1.        Jeśli możemy zapewnić zakażonym koniom możliwość przebywania na suchym podłożu, to często zmiany mogą nastąpić samoistnie.
    2.        Dodatkowo starajmy się delikatnie usunąć owłosienie z miejsc dotkniętych chorobą. W ten sposób przyśpieszymy ich osuszanie.
    3.        Ważna jest codzienna pielęgnacja, przemywanie zakażonych miejsc przy pomocy środka dezynfekującego. Do tego celu świetnie sprawdzi się mydło antybakteryjne i przeciwgrzybicze MANUSAN.
    4.        Dodatkowo warto jest podać koniowi preparat wzmacniający NAF Mud Gard Supplement, który wzmocni system odpornościowy koni w walce z grudą.

    Za każdym razem, kiedy pojawią się niepokojące zmiany skórne warto skonsultować to z lekarzem weterynarii.

    Lepiej zabezpieczyć niż leczyć

    Kiedy wypuszczamy naszego konia na mokre pastwisko czy błotnisty, padok powinniśmy zabezpieczyć miejsca najbardziej narażone na powstawanie grudy, czyli dolne partie nóg konia – piętki oraz pęciny. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie na te miejsca kremu zabezpieczającego TRM Equizal lub NAF Mud Gard Barrier Cream. Produkty te tworzą wodoodporną barierę ograniczając możliwość powstania zakażenia. Dodatkowo, by skutecznie walczyć z grudą, należy pamiętać, aby ściółka w boksie konia była zawsze sucha i czysta.